ÖVRIGT / Diverse / Termos 5806049
nr 580 6049
Termos
Funkis 1930-tal bakelit glas, höjd 22 cm
måndag 27 april 2009
kl 18:29:34
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal